Jak správně vybrat čističku odpadních vod

Jak správně vybrat čističku odpadních vod

První otázka, kterou si musíte zodpovědět, je, zda chcete odpadní vody čistit nebo jímat. Pokud jste se rozhodli pro čištění, pojďme si ve třech krocích říct, jak vybrat správnou čističku.

1. Jak velkou čističku potřebujete?

Velikost ČOV se odvíjí od počtu členů domácnosti, tzv. ekvivalentních obyvatel (EO), kteří obývají dům připojený na ČOV.

2. Kam budu vodu z čističky odvádět?

Máte několik možností:

  • Zasakování na pozemku – Vyčištěné vody z ČOV zasakujete přímo na svém pozemku do podloží. Pro tuto variantu budete potřebovat hydrogeologický posudek, který určí, zda jsou vaše půdní vrstvy dostatečně propustné.
  • Rozstřik vyčištěné vody na pozemku – Potřebujete ČOV a akumulační jímku. Z té budete vyčištěné vody čerpadlem rozstřikovat na pozemku. Tato varianta také vyžaduje kladný hydrogeologický posudek.
  • Vypouštění vyčištěné vody do řeky/potoka – Vyčištěné vody z ČOV odvádíte potrubím přímo do blízkého vodního toku. Je nutné mít povolení od správce toku.
  • Odvedení do blízké kanalizace – Pro tuto variantu potřebujete schválení správce kanalizace, který Vám umožní napojení.

3. Jaké povolení potřebuji?

Pro realizaci ČOV je nutné povolení od vodoprávního úřadu formou ohlášky nebo stavebního povolení. V obou případech budete potřebovat projektovou dokumentaci.

  • Ohláška – Pro ohlášku je nutný souhlas všech sousedů s výstavbou ČOV. Technickou revizi budete provádět každé 2 roky, bez nutnosti průběžného odebírání a vyhodnocování vzorků.
  • Stavební povolení – Souhlas sousedů není potřeba, ale budete muset zajišťovat odebírání a vyhodnocování vzorků v četnosti, kterou určí vodoprávní úřad. Technickou revizi nemusíte provádět každé 2 roky.

Další tipy:

Pokud budete potřebovat další informace nebo pomoc, s radostí Vám poradíme.

Potřebujete poradit?
Vladimír Krátký
+420 773 821 072 (Po-Ne 9:00 - 21:00)